Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić ogórki z miodem na zimę?

2022-04-19
Jak zrobić ogórki z miodem na zimę?

Zaprawy to nie tylko mnóstwo smaku, ale też ratunek dla osób, które zimą bardzo tęsknią za owocami i warzywami. Na szczęście istnieje tak wiele sposobów na to, jak przygotować produkty na zimę, że możesz wybierać te, które będą smakować Ci najbardziej, a później tylko gromadzić słoiki w spiżarni czy piwnicy. Dzisiaj zajmiemy się ogórkami z miodem.

Ogórki z miodem na zimę – dlaczego warto je przygotować?

Ogórki z miodem to nie tylko pyszna przekąska czy dodatek do sałatek lub obiadów. To także kombinacja idealna jeśli chodzi o właściwości zdrowotne. Dlaczego warto zajadać ogórki z miodem? Same ogórki to bogactwo witaminy K, C i PP, a także retinolu, beta-karotenu i mikroelementów takich jak wapń, potas czy magnez. To warzywo, które powinniśmy uwzględniać w swojej diecie przez cały rok. A w połączeniu z miodem, który zawiera nie tylko witaminy z grupy B, ale też witaminę C, potas i magnez, będzie z pewnością idealnym sposobem na to, by w zdrowiu przetrwać całą zimę. Oczywiście w ogórkach z miodem nie znajdziesz ogromnych ilości mikro- i makroelementów. Nadal jednak jest to niezbędna dawka zdrowia dostarczana organizmowi zimą. Warto zajadać w tym czasie warzywa i owoce ze słoików – zwłaszcza te, których nie znajdziemy w wersji świeżej.

Czytaj także:

● Przetwory – ogórek w kilku odsłonach [do linku: Przetwory – ogórek w kilku odsłonach]
● Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? [do linku: Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?]
● Tyndalizacja - co to za metoda konserwowania żywności? [do linku: Tyndalizacja - co to za metoda konserwowania żywności?]

Ogórki z miodem do słoików – czego potrzebujesz?

Jak zrobić ogórki z miodem? Do tego potrzebujesz kilku niezbędnych składników. Oczywiście przydadzą Ci się dobre ogórki – świeże, jędrne i zdrowe. Pamiętaj, że zaprawy zawsze musisz robić ze zdrowych warzyw i owoców, gdyż te, które są już lekko nadpsute, mogą zniszczyć całą Twoją pracę. Oprócz ogórków musisz mieć też przyprawy – czosnek, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz i gorczycę. Dodatkowo potrzebne będą Ci składniki na zalewę miodową. Znajduje się w niej woda, ocet, cukier, sól i oczywiście miód. A co poza tym? Oczywiście słoiki! To w nich zamkniesz pyszne ogórki, które będą czekać na zimę. Idealnie sprawdzą się tu słoiki typu wek. Oprócz nich przydadzą się garnki ze stali nierdzewnej do robienia zalewy i pasteryzacji. W kompletach garnków zwykle znajdziesz bardzo duże naczynia, które idealnie sprawdzają się do pasteryzacji na mokro. Teraz czas zabrać się za ogórki w zalewie z miodem na zimę. Jak je zrobić?

Czytaj także:

Przetwory z pomidorów - 5 najlepszych przepisów na wekowanie pomidorów
● Czas na przetwory

Ogórki z miodem na zimę – przepis

Ogórki konserwowe z miodem na zimę to dość prosta do zrobienia zaprawa. Nawet jeśli nie masz w tym wprawy, z pewnością Ci się uda. Sałatka z ogórków z miodem na zimę będzie smakować Ci tym bardziej, jeśli zrobisz ją samodzielnie. Więc naprawdę warto. Zacznij od umycia dwóch kilogramów ogórków. Możesz też zamoczyć je na dwie godziny w zimnej wodzie, by były jędrne. Osusz je i pokrój na mniejsze kawałki. Mogą to być ćwiartki bądź grube plastry. Teraz zrób zalewę. Potrzebujesz do niej:

• 1,2 litra wody,
• 200 mililitrów octu,
• 200 gramów cukru,
• dwóch łyżek soli kamiennej lub różowej.

Całość zagotuj w garnku. Świetnie sprawdzi się do tego garnek aluminiowy Florina Dragon 20 cm 2l. Gdy cukier się rozpuści, zdejmij garnek z płyty i odstaw, by zalewa ostygła. Dopiero wtedy dodaj miód – 6 łyżek wystarczy. Możesz dodać więcej, jednak pamiętaj, że wtedy całość będzie bardzo słodka. Wymieszaj, by miód się rozpuścił. Do czystych, wyparzonych słoików, wrzuć:

• ząbek czosnku,
• pół łyżeczki ziarenek gorczycy,
• liść laurowy,
• 3 ziarna pieprzu,
• ziela angielskiego.

Następnie ułóż ogórki w słoiku tak, by było ich jak najwięcej. Jeśli masz nieduże słoiki, do których nie mieści Ci się cała dłoń, pomóż sobie szczypcami kuchennymi. Zalej słoiki przestudzoną zalewą. Teraz musisz tylko poddać je procesowi pasteryzacji. Jeśli wyciągasz gorące słoiki, weź rękawice kuchenne, by się nie poparzyć. Ogórki z miodem i czosnkiem na zimę są już gotowe!

Pamiętaj, że im dłużej zaprawa będzie czekać na zjedzenie, tym będzie smaczniejsza. Sięgnij po ogórki dopiero zimą.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel