Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grzejniki i termowentylatory

( liczba produktów: 6 )

Niewielkie grzejniki oraz termowentylatory sprawdzają się w wielu sytuacjach. Przydadzą się jesienią, gdy jest jeszcze zbyt ciepło na skorzystanie z ogrzewania centralnego, albo zimą, gdy chcesz dogrzać tylko jedno pomieszczenie. Dzięki przenośnym źródłom ciepła dowolnie dostosujesz też temperaturę w pomieszczeniach do potrzeb domowników – szczególnie tych, którzy nie lubią chłodu!

Sortowanie

Grzejniki i termowentylatory – podstawowe informacje

Grzejniki i termowentylatory to przenośne źródła ciepła, które stają się coraz bardziej popularne. W sezonie jesienno-zimowym zastępują stosowane zwykle latem wentylatory. Co wyróżnia te urządzenia? Przede wszystkim małe rozmiary oraz niska waga. Dzięki temu grzejniki i termowentylatory łatwo przenosić i ustawiać w dowolnym miejscu w domu. Tego typu urządzeniami dogrzejesz łazienkę podczas kąpieli pociechy albo salon w czasie jesiennego wieczoru.
Podczas wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów:

  • Obudowa – dobrze, aby była solidna i zabezpieczała urządzenie na wypadek ewentualnego przewrócenia. Zwróć również uwagę na jej wygląd – obudowy niektórych modeli grzejników mogą wręcz sprawić, że urządzenie stanie się ozdobą Twojego salonu!
  • Możliwość zdalnego sterowania urządzeniem (nie wszystkie modele ją mają). Taka opcja zdecydowanie ułatwi Ci zmianę temperatury lub po prostu wyłączenie grzejnika – i to bez konieczności wstawania z kanapy!
  • Regulacja natężenia nawiewu i temperatury.
  • Termostat. Jeśli wybrane przez Ciebie urządzenie jest zaopatrzone w termostat, będziesz mógł z łatwością utrzymać w pomieszczeniu konkretną, wybraną przez siebie temperaturę.

Co lepiej wybrać – termowentylator czy grzejnik? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i funkcji, jakie będzie pełniło urządzenie. Jeśli jego głównym zadaniem będzie ogrzewanie niewielkiej przestrzeni (do 20 m2), wystarczy niewielki termowentylator. Do ogrzewania większych pomieszczeń (i częstego użytku) warto wybrać grzejnik.

Rodzaje grzejników i termowentylatorów

Grzejniki przenośne są dostępne w wielu różnych wersjach. Wyróżnić można m.in. grzejniki elektryczne (w tym popularne termowentylatory) oraz piecyki gazowe. Czym różnią się między sobą?

Grzejniki elektryczne – najważniejsze zalety

Najbardziej popularne wersje przenośnych grzejników, czyli grzejniki elektryczne, to urządzenia bardzo intuicyjne. Ich obsługa jest bezproblemowa – większość modeli zaopatrzono w możliwość regulacji temperatury i mocy. Grzejniki elektryczne dostępne są w wielu różnych rozmiarach i kształtach – przy ich wyborze poza funkcjonalnością, można więc kierować się również względami estetycznymi.
Niestety, niewielkie grzejniki elektryczne nie sprawdzą się do ogrzewania większych pomieszczeń. Co więcej, najczęściej urządzenia wyposażone są w dość krótkie przewody (konieczne staje się dokupienie przedłużaczy).
Wśród grzejników elektrycznych, zwanych też grzejnikami pokojowymi, wyróżnić można:

  • najbardziej znaną wersję, czyli termowentylator farelka,
  • konwektory,
  • grzejniki olejowe,
  • promienniki.

Dlaczego w tej kategorii przenośnych urządzeń grzewczych to właśnie termowentylatory elektryczne (farelki) są najpopularniejsze? Wpływ na to mają niewielkie rozmiary urządzeń i ich uniwersalność. W chłodniejsze dni dowolnie ukierunkujesz strumień ciepłego powietrza, aby trafił dokładnie tam, gdzie konieczne jest podniesienie temperatury. Latem urządzenia mogą posłużyć jako wentylatory.
Pamiętaj jednak, że termowentylator elektryczny ma również wady. Przede wszystkim wysusza powietrze, nie będzie więc odpowiedni do użytku dla alergików. Co więcej, jeśli urządzenie zamierzasz stosować przez całą zimę do ogrzewania dużych pomieszczeń, rozwiązanie takie może okazać się bardzo energochłonne i niezbyt ekonomiczne.

Piecyki gazowe – wygodna alternatywa

W skład kategorii małe AGD poza grzejnikami elektrycznymi wchodzą także piecyki gazowe. Te urządzenia są równie łatwe w obsłudze co termowentylatory czy grzejniki olejowe. Mogą być używane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz – np. na tarasach. Wiele modeli zaopatrzono w kółka, które ułatwiają przenoszenie piecyka w inne miejsce. Piecyki gazowe nie powinny jednak być stosowane w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Wnętrza powinny też mieć dobrą wentylację (piecyki pobierają tlen z powietrza). Nie poleca się także tych urządzeń do dłuższego stosowania w sypialniach, piwnicach czy łazienkach.
Wśród piecyków gazowych dostępne są modele na podbłękit, piecyki z palnikiem ceramicznym oraz piecyki z katalizatorem. Te dwa ostatnie typy piecyków cenione są za równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu oraz fakt, że nie wysuszają znacząco powietrza.

Grzejniki i termowentylatory, a zużycie prądu

Czy używanie grzejników na prąd jest drogie? Wiele zależy od tego, jak długo w ciągu dnia zamierzasz z takiego grzejnika korzystać oraz jakiego typu urządzenie wybierzesz. Grzejniki i termowentylatory zaopatrzone w termostat nagrzeją pomieszczenie do wybranej temperatury, a potem nie będą już zużywały zbyt wiele prądu. Z kolei urządzenia bez termostatu będą grzały nadal, więc zużycie może okazać się większe.
Coraz więcej dostępnych modeli urządzeń grzewczych to energooszczędne grzejniki elektryczne. Oznacza to, że zużycie energii w ich przypadku będzie niższe niż wówczas, gdy korzystasz z klasycznych urządzeń.
Konkretne zużycie prądu każdego urządzenia zależy od jego mocy. I tak np. termowentylator 2000 W w ciągu godziny pracy zużyje 2 kWh (1000 W w ciągu 60 minut jest równe 1 kWh). Jeśli więc przenośny grzejnik zamierzasz wykorzystać jedynie do dogrzewania pomieszczeń w konkretnych godzinach albo przez wąski wycinek roku (np. tylko jesienią), nie odczujesz znacznej różnicy na rachunku. Kiedy jednak urządzenie wybierasz po to, aby ogrzewać nim pomieszczenia np. przez całą zimę, zużycie prądu może już okazać się znaczące.

Grzejniki elektryczne (w tym termowentylatory) różnego typu znajdziesz w ofercie Florina.pl. Dostępne urządzenia różnią się mocą, parametrami technicznymi oraz wyglądem obudowy – tak, abyś na pewno znalazł model odpowiedni dla siebie. Sprawdź naszą ofertę i wprowadź więcej ciepła do swojego domu!

 

pixel